Szkolenia na suwnice – w jakich zawodach, projektach wymagane jest szkolenie na suwnice
23 marca 2018Szkolenia na suwnice cieszą się coraz większą popularnością. Głównie spowodowane jest to rozwojem branż takich jak budownictwo, transport czy gospodarka, w których wykorzystywane są te maszyny. Czym są suwnice? Kto może zdobyć uprawnienia do ich obsługiwania i dlaczego warto zrobić takie szkolenie na suwnice?
- Czym są suwnice?
- Gdzie wykorzystywane są suwnice?
- Szkolenia na suwnice – jak wyglądają?
- Kto może zrobić kurs na suwnice?
- Dlaczego warto zdecydować się na szkolenie na suwnicę?
Czym są suwnice?
Suwnica to dźwig, który wyposażony jest w system podnoszenia i opuszczania. Jego głównym zadaniem jest przemieszczanie ciężkich materiałów zarówno w pionie, jak i w poziomie na dostosowanej do tego przestrzeni, która wyposażona jest w specjalne tory, ma określoną wysokość i szerokość mostu.
Suwnice można podzielić ze względu na różne cechy. Pierwszy podział obejmuje konstrukcje, a wyróżnia się w nim suwnice pomostowe natorowe, suwnice pomostowe podwieszane, suwnice bramowe, suwnice pół-bramowe, suwnice wspornikowe i suwnice kolumnowe.
Zróżnicowany może być również napęd takich maszyn. Pod tym względem wymienić można suwnice ręczne, elektryczno-ręczne, elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne.
Bardzo ważny jest podział, który obejmuje przeznaczenie tych urządzeń. Biorąc je pod uwagę, wyróżnia się suwnice uniwersalne i procesowe. Te drugie podzielić można na suwnice chwytakowe, chwytnikowe, lejnicze, kleszczowe, łapowe, wsadowe, striperowe i kuziennicze.
Podzielić te maszyny można jeszcze biorąc pod uwagę sposób ich sterowania. Wśród nich są suwnice sterowane z kabiny, sterowane zdalnie, automatycznie lub z poziomu roboczego.
Niektórzy dokonują jeszcze rozróżnienia ze względu na konstrukcję dźwigara. Pod tym względem wymienia się suwnice z dźwigarem walcowanym, kratnicowym i blachownicowym.
Gdzie wykorzystywane są suwnice?
Suwnice mają zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Najczęściej używane są w transporcie (na przykład na kolei), podczas budowy, a także w przemyśle, w wielu procesach produkcyjnych, montażowych i przeładunkowych. Suwnice to też najpopularniejsze maszyny wykorzystywane podczas magazynowania. Usprawniają one przebieg pracy, wpływają znacząco na jej szybkość i odciążają pracowników fizycznych.
Szkolenia na suwnice – jak wyglądają?
Zdobycie uprawnień na suwnice wchodzi w skład kursów UDT. Oprócz nich, wymienić można także kursy na podesty ruchome, kursy na wózki widłowe i kursy na żurawia. Szkolenia na suwnice obejmują wiele zagadnień. Osoby, które chcą zdobyć uprawnienia, poznają budowę urządzeń, dowiadują się jak je obsługiwać i konserwować, a także zyskują wiedzę na temat obowiązków wynikających z pracy operatora. Kursy obejmują wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, co pozwala na kompleksowe przygotowanie do eksploatacji suwnicy. Bardzo ważne jest także zapoznanie kandydata na operatora z obowiązującymi zasadami BHP, dzięki którym będzie on mógł zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych pracowników podczas wykonywanych obowiązków. Zajęcia w ramach kursu kończą się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku, uczestnik szkolenia dostaje upragnione uprawnienia do użytkowania suwnic.
Kategorie uprawnień do kierowania suwnicami dostępne są w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to II S, która pozwala na obsługiwanie maszyn z poziomu roboczego, wciągników i wciągarek kat. II W oraz żurawi stacjonarnych. Druga to I S, dająca uprawnienia do kierowania urządzeniami, które sterowane są z kabiny, wciągarkami i wciągnikami kat. I W, a także maszynami w kat. II S.
Kto może zrobić kurs na suwnice?
Nie wszyscy mogą zdecydować się na szkolenie na suwnice. Określone są konkretne wymagania, takie jak: ukończenie 18. roku życia, wykształcenie co najmniej podstawowe, a także brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy na stanowisku operatora.
Dlaczego warto zdecydować się na szkolenie na suwnicę?
Na takie specjalistyczne kursy często zapisują się osoby młode. Pozytywnie ukończony kurs pozwala na rozszerzenie możliwości podczas poszukiwania pracy. Wciąż mało jest zawodów, które dają możliwość szybkiego znalezienia pracy, która będzie dodatkowo dobrze płatna. W wielu branżach związanych z przemysłem i gospodarką, poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy, którzy mają szereg uprawnień do kierowania takimi specjalistycznymi maszynami. Zdobycie uprawnień pozwala na znalezienie pracy na stanowisku operatora maszyn w magazynach, halach przemysłowych, na budowach, na kolei i w wielu innych miejscach. To zwiększa możliwości podczas szukania pracy, a do tego daje konkretne kwalifikacje, co jest mile widziane wśród wielu pracodawców. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że zdobywanie nowych umiejętności ma wpływ na polepszenie naszej pozycji na rynku pracy.