wózek widłowy z operatorem

Gdzie, kiedy przyda się kurs na wózki widłowe?

30 listopada 2021

Kurs na wózki widłowe jest od wielu lat jednym z najchętniej podejmowanych szkoleń. Jest to efekt nie tylko tego, że Urzędy Pracy chętnie wysyłają na takie szkolenie osoby poszukujące zatrudnienia, ale również tego, że kurs ten nie jest drogi, a daje bardzo szerokie możliwości zatrudnienia. Szybki kurs na wózki widłowe może zrobić praktycznie każdy, a to gdzie można po nim znaleźć pracę, opiszemy w niniejszym artykule.

Gdzie, kiedy przyda się kurs na wózki widłowe?

Nie bez powodu fraza kurs na wózki widłowe jest niezwykle często wyszukiwana w sieci przez osoby bezrobotne. Posiadając uprawnienia na obsługę wózków jezdniowych, możemy być spokojni o to, że praktycznie w każdej chwili możemy znaleźć pracę. Jest to także dla wielu osób sposób na dorobienie sobie w wolnej chwili dodatkowych pieniędzy. Kursy tego typu cieszą się więc dużym zainteresowaniem nie tylko wśród osób bez stałego zatrudnienia, ale również wśród pracowników, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje lub zapewnić sobie alternatywę na wypadek, gdyby stracili aktualne zatrudnienie.

Praca dla osób, które posiadają uprawnienia na wózki widłowe, czeka zarówno w Polsce, jak i za granicą. Osoby z takimi uprawnieniami są potrzebne we wszelkiego rodzaju magazynach, sklepach i hipermarketach, składach oraz centrach handlowych. Nieustannie rozwijający się handel powoduje ogromne zapotrzebowanie na pracowników, którzy są w stanie przetransportować towar także na małych odległościach, do czego najlepiej nadają się właśnie wózki widłowe.

Kurs na wózki widłowe — ile trwa?

Zrobienie kursu na wózki widłowe jest nie tylko bardzo przydatne, ale także bardzo szybkie. Tego typu kursy trwają około dwóch dni. Po zakończonym szkoleniu odbywa się egzamin na wózki jezdniowe. Istotną kwestią jest również to, że do wyboru są trzy kategorie uprawnień na wózki jezdniowe. Urząd Dozoru Technicznego wyróżnia bowiem:

  • I WJO — uprawnia do obsługi wózków jezdniowych, w tym specjalizowanych,
  • II WJO – wózki jezdniowe podnośnikowe (wysokiego składu), z wyłączeniem specjalizowanych,
  • III WJO — uprawnia do obsługi wózków jezdniowych, w tym specjalizowanych.

Kursy obejmujące I WJO są często organizowane wyłącznie na zlecenie firm. Każdy kurs kończy się egzaminem państwowym przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Kurs na wózki widłowe — cena

Ze względu na to, że jest bardzo duży popyt na kursy tego typu, coraz więcej firm zajmuje się ich organizacją, a cena poszła w dół. Przykładowo kurs na wózki widłowe Wrocław kosztuje 300 zł, natomiast opłata egzaminacyjna wynosi 250 zł. Podsumowując, uprawnienia na wózki jezdniowe można zdobyć praktycznie w 2 dni, a ich koszt może wynieść 550 zł.

Jak widać, tego typu uprawnienia są bardzo łatwo dostępne. Także wymagania odnośnie uczestników takich kursów nie są wygórowane, gdyż konieczne jest ukończenie 18 roku życia, oraz wykształcenie przynajmniej podstawowe. Dla niektórych osób może to być zaskoczeniem, ale od słuchaczy kursów na wózki widłowe nie wymaga się posiadania prawa jazdy.