ludzie siedzą przy stole i notują

Jakie są formy kursów BHP? Jakie szkolenie BHP wybrać?

30 listopada 2021

Przeszkolenie pracowników to obowiązek każdego pracodawcy. Oczywiście nie chodzi tylko i wyłącznie o przygotowanie do wykonywania zadań, ale też zapoznanie z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jak to zorganizować? Jakie są do wyboru formy kursów BHP? Jakie szkolenie wybrać dla pracowników? Podpowiadamy!

 

Kursy BHP – dla kogo?

Na wstępie przede wszystkim warto zaznaczyć, że kursy BHPobowiązkowe. Nie ma żadnego odstępstwa. Każdy pracodawca spośród wszystkich kursów i szkoleń musi wybrać właśnie te, które pozwolą kompleksowo przeszkolić pracowników w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Rodzaje szkoleń BHP

W zależności od tego, jakich pracowników musimy przeszkolić, do wyboru jest kilka rodzajów kursów. Najpopularniejsze są szkolenia wstępne z BHP, a więc te skierowane do nowozatrudnionych pracowników. Bez nich nie mogą podjąć pracy.

Osoby, które szkolą świeżo zatrudnionych pracowników na ich nowych stanowiskach potrzebują bhp kursy z metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Jeszcze inne jest szkolenie BHP okresowe dla pracodawców i pracowników na stanowiskach kierowniczych. Taki kurs trzeba przejść do 6 miesięcy od objęcia takiej posady. Otrzymane zaświadczenie jest ważne 5 lat.

Osoby z kadry inżynieryjno-technicznej w przedsiębiorstwie również muszą przejść specjalistyczne szkolenie. Też jest ono ważne 5 lat, a przystąpić do niego trzeba w ciągu 12 miesięcy od daty zatrudnienia lub objęcia pracy na tego typu stanowisku. To samo tyczy się pracowników administracyjno-biurowych. Ich zaświadczenie o szkoleniu jest ważne 6 lat.

Również do 12 miesięcy od objęcia stanowiska robotniczego należy dokonać szkolenia BHP okresowego. Jednak zaświadczenie ma znacznie krótszą ważność. Otrzymuje się je maksymalnie na 3 lata, a jeśli na danym stanowisku robotniczym panują szczególnie duże zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa, wówczas zaświadczenie ważne jest tylko rok.

Formy szkolenia BHP

Aby w pełni spełnić wymagania, ale też umożliwić ich przejście, kursy BHP Wrocław mają różne formy. Do wyboru dla pracowników administracyjno-biurowych, kadry inżynieryjno-technicznej, pracodawców i innych osób kierujących pracownikami są seminaria i kursy.

Znacznie krócej trwa samokształcenie kierowane. Ono oferowane jest przede wszystkim pracodawcom, kadrze inżynieryjno-technicznej, pracownikom administracyjno-biurowym. Na czym polega samokształcenie kierowane? Pracownicy otrzymują materiały szkoleniowe i sami się z nich uczą.

Formą szkolenia BHP skierowaną do osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych jest instruktaż.

Dzisiaj chętnie wybierane są kursy BHP online. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze. Największą zaletą jest to, że nie trzeba pracownikom wskazywać jednego dnia na szkolenie. Każdy może zrobić kurs BHP online w dogodnym dla siebie terminie.

Jakie szkolenie BHP wybrać?

A może wakacyjne kursy BHP? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie wakacji przejść szkolenie. Pod warunkiem, że jest się w tym czasie w pracy. Niezależnie od tego, czy uczestniczyć trzeba we wstępnym, czy w okresowym kursie BHP, warto wybrać taki termin, by był on dogodny dla większości pracowników. Choć instruktaż stanowiskowy często wymaga dogadania się pracownika z kierownikiem, to jednak większość szkoleń z powodzeniem można przeprowadzić w dowolnym momencie. Tutaj właśnie najlepiej sprawdza się e-learning. Z pewnością kurs BHP online pozwoli na największą elastyczność.