Podesty ruchome

Szkolenie na podesty przydaje się w branżach i zawodach… Gdzie?

24 kwietnia 2018

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje, szukasz ciekawego szkolenia, które mógłbyś wykorzystać w praktyce? Świetną propozycją jest szkolenie na podesty, które pomoże Ci rozszerzyć zakres Twoich możliwości i znacznie zwiększy ilość ofert pracy. Zastanawiasz się gdzie przydadzą Ci się tego typu uprawnienia? Znamy odpowiedzi na Twoje pytania.


Czym są podesty?

Podesty to urządzenia dźwigowe, samobieżne lub stacjonarne, które składają się z platformy lub gondoli zawieszonej na ciągniku, czy też podnoszonej na dźwigu. Tego typu maszyny umożliwiają podnoszenie osób i materiałów często na bardzo duże wysokości. Potocznie urządzenia te określane są mianem zwyżki, kosza lub podnośnika koszowego. Do podziału podestów można zastosować następującą klasyfikację:

  • podesty ruchome wiszące,
  • podesty ruchome masztowe,
  • podesty ruchome przejezdne (w tym samojezdne).

Istotną częścią podestów jest wysięgnik, a więc konstrukcja nośna, która podpiera platformę roboczą. Ze względu na rodzaj wysięgnika, podesty ruchome przejezdne dzielimy na:

  • przegubowe,
  • teleskopowe,
  • nożycowe,
  • przegubowo-teleskopowe.

Do najpopularniejszych należą podesty w formie teleskopowych ładowarek z koszem. Jak sama nazwa wskazuje konstrukcja nośna w tym wypadku działa podobnie jak teleskop wysuwając się i składając. Podesty teleskopowe nadają się do prac w trudnym terenie, ciężko dostępnych miejscach, a także na dużych wysokościach. Inne bardzo często spotykane podesty, to podesty nożycowe, które mogą być wykorzystywane w przypadku gdy istnieje potrzeba podniesienia bardzo dużego ciężaru (nawet 10 000 kg). Ze względu na niewielkie opcje wysięgu podczas podnoszenia platformy oraz inne parametry, podesty nożycowe są często wykorzystywane jako sprzęt stacjonarny. Podnośniki przegubowe zapewniają natomiast bardzo dużą stabilność niezależnie od terenu, na którym są ustawione.

Niezależnie od rodzaju podestu oraz jego budowy, możemy wymienić kilka elementów, z których składa się każde tego typu urządzenie. Są to platforma robocza, mechanizm unoszący, wieża obrotowa, dolny panel sterowania oraz podpory stabilizujące.

Można także wyróżnić trzy rodzaje napędów montowanych w podestach ruchomych:

  • ręczny,
  • elektryczny,
  • hydrauliczny.

Do pracy wewnątrz pomieszczeń, a więc w halach produkcyjnych czy magazynach wykorzystuje się podesty zasilane bateriami elektrycznymi, natomiast do prac wykonywanych na zewnątrz najczęściej stosuje się podesty spalinowe.

Co daje kurs obsługi podestów ruchomych?

Po przejściu kursu na podesty ruchome oraz zdaniu egzaminu, zyskuje się uprawnienia do obsługi podnośników koszowych. W praktyce oznacza to, że będziesz mógł zajmować się transportem osób oraz materiałów na określoną wysokość za pomocą różnego rodzaju platform umieszczonych na wysięgnikach. Posiadając uprawnienia na obsługę podestów ruchomych, będziesz mógł sterować zarówno maszynami stacjonarnym, jak i samobieżnymi.

W jakich branżach można wykorzystać szkolenie na podesty?

Jest wiele branż oraz zawodów, w których opisywane uprawnienia dają szerokie możliwości zatrudnienia. Umiejętności te są bardzo przydatne w przypadku prac instalacyjnych, wykończeniowych, budowlanych, czy dekoratorskich. Operatorzy podestów są również niezwykle potrzebni w branży przemysłowej, a także w firmach zajmujących się np. myciem elewacji, czy instalowaniem banerów reklamowych oraz billboardów. Nie sposób wymienić wszystkich dziedzin, w których osoby z umiejętnościami oraz uprawnieniami do obsługi podestów są niezbędne.

Kto może wziąć udział w szkoleniu na podesty

Aby wziąć udział w szkoleniu na operatora podestów trzeba mieć ukończone 18 lat. Ponadto stan zdrowia kandydata musi pozwalać na wykonywanie pracy w tym charakterze, a więc niezbędne jest odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Szkolenia na podesty ruchome dzielą się na dwie kategorie:

  • Kategoria IP – uprawnia do obsługi podestów ruchomych przejezdnych (wolnobieżnych, samojezdnych montowanych na pojeździe i przewoźnych);
  • Kategoria IIP – uprawnia do obsługi podestów ruchomych (wiszących, masztowych i stacjonarnych).

W ramach szkoleń poruszane są m.in. zagadnienia związane z budową oraz rodzajami podestów ruchomych, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy czy obowiązkami operatora na stanowisku pracy.

Szkolenia tego typu zapewniają uzyskanie zarówno wiedzy teoretycznej jak i umiejętności praktycznych z zakresu obsługi podestów ruchomych. Przygotowują również do egzaminu przeprowadzanego przez UDT.
Odbycie kursu oraz pozytywne zdanie egzaminu jest gwarancja uzyskania uprawnień (zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane przez UDT – Urząd Dozoru Technicznego) do obsługi podestów ruchomych oraz zaświadczenia o przebytym kursie. Uprawnienia wydawane przez UTD są bezterminowe, ponadto można się nimi legitymować zarówno w Polsce jak i za granicą.