Wózek widłowy przed magazynem

Po co mi uprawnienia na wózki?

16 lutego 2015

Wielu pracowników zastanawia się, po co tak naprawdę robić kurs na wózki widłowe. Dla większych możliwości? Szansy rozwoju? Lepiej płatnej pracy? Zastanówmy się, co daje specjalistyczny kurs na wózki widłowe.


Dlaczego warto zrobić kurs na wózki widłowe?

Czasy kiedy pracownik wykonywał pracę na jednym konkretnym stanowisku już dawno minęły, wiele lat temu jak ktoś był spawaczem to tylko spawał i nic więcej, jak ktoś był sprzedawcą to tylko zajmował się handlem itd. Na współczesnym rynku pracy pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników uniwersalnych, to znaczy takich którzy potrafią wykonywać wiele różnych prac, którzy potrafią zastąpić chorego kolegę, koleżankę, którzy nie boją się nowych wyzwań, inwestują w siebie. Pracownik potrafiący obsłużyć maszynę na produkcji, a jednocześnie umiejący kierować wózkiem, przewieźć paletę z towarem itd szybciej i łatwiej znajdzie dobrą pracę niż osoba mająca ograniczoną ilość umiejętności.

We współczesnym świecie nawet w marketach sprzedawcy oprócz umiejętności handlowych muszą umieć wykazać się uprawnieniami do kierowania wózkami jezdniowymi  – w końcu towar nie tylko się sprzedaje ale też układa na regałach, załadowuje na samochody lub rozładowuje. Powstaje coraz więcej magazynów, centrów logistycznych, zakładów produkcyjnych w których podstawowym narzędziem pracy są właśnie wózki jezdniowe podnośnikowe, potocznie zwane widłowymi. Kolejny argument za tym aby posiadać uprawnienia dla operatorów wózków jezdniowych jest taki, że praca operatora wózka jest na pewno lżejsza niż osoby wykonującej prace ręczne. Oczywiście można narzekać na tempo pracy (czasem duże) lub to, że to praca siedząca, ale co lepsze? Stać przez 8 godzin przy maszynie i pracować w rytm maszyny czy lepiej jeździć wózkiem i urozmaicić czas pracy? Myślę, że odpowiedź jest jednoznaczna…

Jakie umiejętności przydają się podczas kursu na wózki widłowe?

Ale czy ja się do tego nadaję? Przecież to trudne… Jak każdy zawód, zawód operatora wózka wydaje się trudny, dopóki pracownik nie wsiądzie na wózek i nie spróbuje, okazuje się to łatwiejsze niż wiele osób sądzi. Jeżeli jeszcze ktoś posiada prawo jazdy to obsługa wózka nie będzie stanowiła dużego problemu…

Oczywiście wszystko to powinno być poprzedzone odpowiednim szkoleniem – szkoleniem dla operatorów wózków jezdniowych, na które serdecznie Państwa zapraszamy.